Editors of HSE Subdivision Websites (faculties, schools, laboratories, etc)


# Division Editors of HSE Subdivision Websites (faculties, schools, laboratories, etc)
1 Moscow
2 Graduate School of Business Мария А. Назаренко
3 Joint Department with 1C Company Boris G. Nuraliev
4 Department of Business Informatics Sergey Bruskin
5 Department of Marketing Elena V. Filipskaya
6 Department of Operations Management and Logistics Elena Cherenkova
7 Department of Strategic and International Management Maryana Zaytseva, Ekaterina Shapovalova
8 Department of Financial Management Mukhamed Kudaev
9 Издательский центр Maria Andryukova
10 Institute of Innovation Management Alexander K. Stepanov
11 Institute for Open Executive Education Programmes Svetlana V. Gladkaya
12 Competence Development Centre for Business Informatics, Logistics and Project Management Ekaterina Lobza
13 Competence Development Centre for Finance and Accounting Olesya Kubynina
14 Laboratory for Network Organisation Vera A. Rebiazina
15 Case Study Centre Andrei Starkov, Maria Morgunova
16 Executive Education Programmes Marketing and Sales Unit Ульяна Б. Триска
17 Laboratory for Customer Experience Management Tatyana A. Komissarova
18 Редакция средства массовой информации-междисциплинарного научно-практического журнала «Бизнес-информатика» Irina Khrustaleva
19 Executive Education Centre Sergey Mitin
20 Centre for Corporate Sustainability Management Anna Veselova
21 GSB Learning Analytics and Quality Assurance Centre Svetlana Metlenko, Sanan Gamidov
22 Centre for Digital Learning Technologies Andrey Vetluzhskiy
23 Degree Programmes Department Alina Liapota
24 Security Office Vitaliy O. Kozlov
25 Office for Internal Monitoring and Student Academic Development
26 Centre for Student Academic Development Tatiana A. Makarova
27 Online Media and Mobile Applications Office
28 Online Media Office Natalia Abolina
29 Legal Office Aliya Ermakova
30 Legal Support Centre for Research Activities, Intellectual Property and Data Protection Кирилл А. Титов
31 Office of Administrative Buildings Yulia Nikitina
32 Office for Target Student Support Марина Ю. Косяченко, Мария Д. Емельянова, Элина А. Ашурова
33 Centre of Development Institute Alena A. Chepel
34 Institute for Industrial and Market Studies Alisa Kriuchkova
35 Institute for Public Administration and Governance Александра В. Каргаева, Юлия В. Карпич
36 Лаборатория человекоцентричности и лидерских практик Алексей Д. Антонов
37 International Research and Educational Centre for Technical Regulation, Standardization and Metrology Вячеслав А. Попов
38 Poletayev Institute for Theoretical and Historical Studies in the Humanities Sergey Matveev
39 Vishnevsky Institute of Demography Tаyana Maximova
40 Department of Demography Tаyana Maximova
41 Laboratory of Social and Demographic Policies Tаyana Maximova
42 Institute for Cognitive Neuroscience Oleg Shevtsov, Vasily Klucharev, Anna Shestakova, Ksenia Panidi, Polina Polukhina
43 International Laboratory of Social Neurobiology Ksenia Panidi
44 Centre for Bioelectric Interfaces Ekaterina Dzedzyulya, Юлия В. Карпич
45 Centre for Cognition & Decision Making Ksenia Panidi
46 Institute of Education Anna Polyanskaya
47 Joint Department with Skyeng Sergei Tarasov
48 Department of Educational Programmes Yulia Korotaeva
49 Laboratory for Educational Innovation Research Anastasia Andreeva
50 Laboratory for School Administration Константин С. Серёгин
51 International Laboratory for Evaluation of Practices and Innovations in Education Anastasiia Guliaeva
52 Center of Synergetic Anthropology Elena Ivanova
53 Centre of Sociology of Higher Education Irina Shcheglova
54 Centre for Cultural Sociology Ekaterina Pavlenko
55 Institute of Security Studies Kropanev Vadim
56 Department of Security Research Kropanev Vadim
57 Institute for Advanced Soviet and Post-Soviet Studies Maria Gavrilina, Kristina Tanis
58 Centre for the History and Sociology of World War II and Its Consequences Maria Gavrilina, Kristina Tanis, Yanina Karpenkina
59 Institute for Social Policy Elena Shepeleva
60 Institute for Statistical Studies and Economics of Knowledge Elena V. Gutaruk
61 International Research and Educational Foresight Centre Dmitry P. Uzlov
62 Laboratory for Science and Technology Studies Olga Maximova
63 Competence Centre for Cooperation with International Organisations Tatyana A. Kolobashkina, Elena V. Sabelnikova, Alexandra V. Malakhova, Vladimir Izotov
64 Centre for Science, Technology, Innovation and Information Policy
65 Laboratory for Economics of Innovation Olga Maximova
66 Centre for Industrial Policy Polina Shparova
67 Institute of Trade Policy Ирина Ю. Глазатова
68 Department of Trade Policy Ирина Ю. Глазатова
69 Institute of Ecology Natalya Porotnikova
70 Institute for Health Economics Darya Vahrusheva
71 Institute of Economics and Utility Regulation Irina V. Garbuzova
72 Laboratory of Algebraic Geometry and Its Applications Lolita Vigulis
73 Laboratory for Studies in Economic Sociology Yuliya Belova
74 International Laboratory for Mirror Symmetry and Automorphic Forms Valery Gritsenko, Olga Kozinets
75 International Laboratory for Population and Health Elena Churilova, Vera Sokolova
76 International Laboratory for the Study of Russian and European Intellectual Dialogue Anna Doronina
77 International Laboratory for Logic, Linguistics and Formal Philosophy Elena Popova, Irina Nikitina, Viktoria Denisova
78 Laboratory of Stochastic Analysis and its Applications Maria Dzhabieva
79 International Laboratory for Supercomputer Atomistic Modelling and Multi-scale Analysis Vladimir Stegailov
80 Linguistic Convergence Laboratory Olga Stogova
81 International Institute of Statistical Education Elena Ponomarenko
82 International College of Economics and Finance Alina Volokhova
83 International Laboratory of Financial Economics Alina Volokhova
84 UNESCO Chair on Copyright, Neighboring, Cultural and Information Rights Mikhail Fedotov
85 International Centre of Decision Choice and Analysis Ekaterina Afanaseva
86 HSE Tikhonov Moscow Institute of Electronics and Mathematics Олег В. Мыслюк, Viktor Minchenkov
87 School of Computer Engineering Irina Romanova
88 Department of Information and Analytical Systems: Joint Department with EC-leasing Irina Koroleva
89 Laboratory of 3D Imaging and Computer Graphics Alexey Rolich, Ilya Motaylenko
90 Laboratory of Computer-aided Design Systems Aleksandr Amerikanov, Vladimir Zunin, Vitaly Stepanyants
91 Laboratory for Embedded Systems Elements and Devices Dmitriy Popov
92 School of Applied Mathematics Valentina I. Kalinnikova
93 Study Laboratory of Information Protection Systems' Modelling and Cryptography Дмитрий В. Кранкин
94 School of Electronic Engineering Vladimir A. Vetrov, Konstantin Kostin, Lev M. Sambursky, Elmira Zakirova
95 Joint Department with InfoWatch Lev M. Sambursky
96 Joint Department with the All-Russian Research Institute for Optical and Physical Measurements Lev M. Sambursky
97 Joint Department with Research Institute of Communication and Control Systems Lev M. Sambursky, Elmira Zakirova
98 Joint Department with Rocket and Space Corporation ‘Energia’ Lev M. Sambursky
99 Quantum Optics and Telecommunications Joint Department with Skontel Lev M. Sambursky
100 Department of Cyber-Physical Systems Information Security Fedor Ivanov
101 Laboratory of Macroscopic Quantum Systems Lev M. Sambursky
102 Teaching Laboratory of Metrology and Measuring Technology Lev M. Sambursky, Elmira Zakirova
103 Laboratory of SHF Electronics, Microwave and Laser Technology Lev M. Sambursky, Elmira Zakirova
104 Study Laboratory of Modelling and Designing Electronic Components and Devices Lev M. Sambursky
105 Учебная лаборатория надежности электронных средств киберфизических систем Lev M. Sambursky, Elmira Zakirova
106 Laboratory of Wave Optics, Quantum Optics, and Nuclear Physics Lev M. Sambursky, Elmira Zakirova
107 Учебная лаборатория телекоммуникационных технологий и систем связи Lev M. Sambursky, Elmira Zakirova
108 Laboratory of Electronics and Circuits Lev M. Sambursky, Elmira Zakirova
109 Quantum Nanoelectronics Laboratory Elena Kazakova
110 Office of Corporate Departments and Research and Educational Centres Elena Shavrina
111 Laboratory of Space Vehicles and Systems' Functional Safety Viktor Tyutnev, Dmitrii Abrameshin
112 Centre for Quantum Metamaterials Alexei Vagov
113 Scientometrics Centre Ilya Gorelskiy
114 Supercomputer Modeling Unit Viacheslav Kozyrev, Roman Chulkevich
115 ‘Youth Policy’ Laboratory Сергей В. Старцев
116 Laboratory for Anti-Corruption Policy Elena Klimovskaya
117 Editorial Office of the Journal 'Law. A Journal of the Higher School of Economics' Ruslan Raab
118 Organizational Psychology E-Journal Editorial Board Wladimir A. Stroh
119 Office for the Development of Intellectual Competitions Евгения И. Берняева
120 Office of Staff and Student Benefits Виктория В. Маргиева, Алеся Д. Ребрикова, Алла В. Пушкарёва
121 Faculty of Biology and Biotechnology Irina Kuznetsova, Maria Yakhina, Julia Makarova, Sergey Nikulin, Дарья М. Ольховик
122 Joint Department with RAS Shemyakin-Ovchinnikov Institute of Bioorganic Chemistry Maria Yakhina
123 Laboratory for Research on Molecular Mechanisms of Longevity Tatyana Chuksina, Julia Makarova
124 Laboratory of Molecular Physiology Tatyana Chuksina, Evgeny Knyazev
125 International Laboratory of Microphysiological Systems Tatyana Chuksina
126 Faculty of Urban and Regional Development Artem Messikh
127 Vysokovsky Graduate School of Urbanism Artem Messikh
128 Institute for Cultural Studies
129 Laboratory for Cultural Studies Aleksandr Suvalko
130 Centre of Creative Economy Elena Nikolayenko
131 Institute of Regional Studies and Urban Planning Evgeny Plisetskiy
132 Institute for Transport Economics and Transport Policy Studies Yulia Shulika
133 Research Laboratory for Multi-Sensory Experience in Urban Environment Karine Nikogosyan
134 'Urban Studies and Practices' Journal Diana Kodzokova
135 Centre for Social Research and Technological Innovation Artem Messikh
136 Faculty of Humanities
137 Financial Policy Unitt Maria Gavrilina, Polina Dombaeva
138 Laboratory of Formal Models in Linguistics Alexey Kozlov
139 Arctic Social Sciences and Humanities Laboratory Andrian Vlakhov
140 Laboratory for Theoretical and Field Folklore Studies Ирина С. Дмитриевская
141 Laboratory of Transcendental Philosophy Татьяна А. Мясникова
142 Learner Corpora Laboratory Anna Scherbakova
143 Project Laboratory for Studies of Yury Lyubimov’s Work and Director’s Theatre of XX-XXI centuries Evgenya Abelyuk
144 Project Laboratory for Intellectual Competitions in Humanities Denis Smetanin
145 Teaching & Learning Support Centre Elena Zayats, Tatiana Dobrokhotova
146 Центр развития практических и партнёрских проектов Andrian Vlakhov
147 School of History Yanina Karpenkina
148 Centre for Modern Russian History Анна А. Агапова, Артём Д. Статенков
149 School of Linguistics Natalia Pimenova
150 Russian Language Centre Olga Eremina, Maria Dorbert
151 School of Philological Studies Maria A. Krivosheina
152 Laboratory of Linguo-Semiotic Studies Маша М. Орловская
153 Mandelstam Centre Dmitry Zuev
154 Laboratory of Linguistic Conflict Resolution Studies and Contemporary Communicative Practices Anton Somin
155 School of Philosophy and Cultural Studies Vsevolod V. Zolotukhin, Daria Drozdova
156 Faculty of Computer Science Юлия С. Макарова
157 Joint FCS Department with RAS Steklov Mathematical Institute Ksenia Tupikina
158 School of Data Analysis and Artificial Intelligence
159 Laboratory on AI for Computational Biology Nadezhda Zotova
160 Laboratory for Models and Methods of Computational Pragmatics Nadezhda Zotova
161 Big Data and Information Retrieval School
162 Joint Department with Tinkoff Татьяна В. Солдатова
163 Laboratory of Theoretical Computer Science Akhmedova Gyunay
164 Yandex Laboratory Ksenia Tupikina
165 Laboratory of Complex Systems Modeling and Control Dina Chernyshova
166 AI and Digital Science Institute
167 International Laboratory of Bioinformatics Elena P. Zbirovskaya
168 International Laboratory of Statistical and Computational Genomics Svetlana Shikota
169 International Laboratory of Stochastic Algorithms and High-Dimensional Inference Vlada Kuznetsova, Elena Alyamovskaya
170 Laboratory of Methods for Big Data Analysis Natalia Talaikova, Denis Derkach
171 Centre of Deep Learning and Bayesian Methods Ekaterina Volzhenina
172 International Laboratory of Algebraic Topology and Its Applications Rakhat Zhoroeva
173 Laboratory on Algebraic Transformation Groups Yulia Zaitseva
174 Laboratory of Process-Aware Information Systems Roman Nesterov
175 Applicants, Students and Alumni Unit Юлия А. Урсу
176 Continuing Education Centre Anastasia Badalova
177 Centre for Internships, Projects and Entrepreneurship Rakhat Zhoroeva, Anna Narkhova, Полина В. Староверова, Maria Zachinyaeva, Olga Karpova
178 Centre of Student Competitions Александра А. Казакова
179 Faculty of Creative Industries
180 Institute of Media Elena Khapkina
181 Laboratory for Mediacommunications in Education Alexander Milkus, Kristina Krutilina, Ekaterina Tereshatova, Daria Saprykina
182 Project Support Centre Denis Oleynikov
183 Centre for Contemporary Media Communications Анастасия С. Колокольчикова
184 Faculty of Mathematics Lolita Vigulis, Svetlana Balaeva
185 Joint Department with the Kharkevich Institute for Information Transmission Problems Lolita Vigulis
186 Joint Department with the Steklov Mathematical Institute (RAS) Lolita Vigulis
187 Joint Department with The Lebedev Physical Institute of the Russian Academy of Sciences Lolita Vigulis
188 International Laboratory of Cluster Geometry Nadezhda Lukash
189 Editorial Office of Moscow Mathematical Journal Lolita Vigulis
190 Faculty of World Economy and International Affairs Irina Tigetova, Georgy Tigetov, Denis Medvedev, Диана Р. Гарипова
191 Joint Department with Avtopromimport Irina Tigetova, Roman V. Senkov
192 School of International Affairs Irina Tigetova, Oksana Pugacheva
193 School of World Economy Irina Tigetova, Olga Mulenko
194 International Laboratory on World Order Studies and the New Regionalism Dmitry Novikov
195 Laboratory for Political Geography and Contemporary Geopolitics Elizaveta Zakharova
196 Administrative Support Centre
197 Administrative and Finance Unit Tatyana Vinokurova
198 Centre for Comprehensive European and International Studies Inna Kim, Elizaveta Zakharova
199 Centre for International Cooperation Ekaterina Bolshova
200 Mediterranean Studies Centre Александр М. Наджаров
201 School of Asian Studies Irina Tigetova
202 Faculty of Law
203 Joint Department with EPAM Law Offices Anna Antonyan
204 Joint Department with the Federal Anti-Monopoly Service Ivan Tolkachev
205 Joint Department of Cross-sectoral Regulation Ivan Tolkachev
206 School of International Law Svetlana Smirnova
207 Laboratory for the Study of Public Interest Protection under Economic Sanctions Daria Boklan, Elizaveta Bulavchik
208 Laboratory of International Justice Maria Filatova, Anna Antonyan
209 School of Digital Law and Bio-Law Tamara R. Arutyunova
210 School of Legal Regulation of Business Anna Antonyan, Наталья А. Антоненко, Elena Mokhova
211 School of Public Law Alfia Taktarova, Larisa Soldatova, Fatima Dzgoeva, Ivan Tolkachev
212 School of Theory of Law and Comparative Law Дмитрий Д. Сабинин, Вера О. Чернушина
213 School of Criminal Law, Legal Process and Criminalistics Александр Д. Евсеев
214 Criminology Laboratory Дарья В. Василевская
215 School of Private Law Mikhail Volchansky
216 Institute of National and Comparative Legal Studies Vladimir Churakov, Oksana V. Talyzina
217 HSE — Skolkovo Institute for Law and Development Alexey Ivanov, Irina Atrokhova
218 Institute for Law in the Digital Environment Valeria Bozhenova, Михаил В. Якушев
219 Institute of Administrative Law and Enforcement Елена В. Овчарова
220 Institute of Legal Regulation Anna S. Dupan, Елена Н. Мунтян
221 Centre for Cyberspace Research Anna K. Zharova
222 Laboratory for Applied Information Systems and Technologies in Law Tamara R. Arutyunova
223 Медиацентр Анна С. Музыка
224 Project Laboratory for Development of Intellectual Competitions in Law Ksenia Barysheva
225 Administrative Support Centre Юлия С. Капитанова
226 International Cooperation Centre Alena Bernyukevich
227 Research Support Centre Sergey Mosin
228 Centre for Project-based Cooperation between Business and Law Анна В. Баклакова
229 Religion and Law Centre Марина В. Яковлева
230 Centre of Law Education Transformation Roman Yankovskiy
231 Faculty of Social Sciences Юлия В. Карпич, Svetlana G. Sergienko
232 Joint Department with Centre for Political Technologies Юлия В. Карпич
233 School of Politics and Governance Ekaterina V. Igumnova
234 School of Psychology Vitaly Kazankov, Dmitriy M. Kondrashov, Ульвия А. Набиева
235 Joint Department with ECOPSY Consulting Vitaly Kazankov, Ульвия А. Набиева
236 Laboratory for Cognitive Psychology of Digital Interface Users Elena S. Gorbunova, Anton Angelgardt
237 Politics & Psychology Research Laboratory Olga Gulevich
238 Laboratory for Psychology of Social Inequality Marina Romanova
239 Laboratory of Ability Psychology Vitaly Kazankov, Oksana Borisova
240 Editorial Office of the Journal of Clinical and Applied Psychoanalysis Maria Chershintseva
241 Centre for Fundamental and Consulting Personology Ульвия А. Набиева, Vitaly Kazankov, Ольга А. Косачева
242 School of Sociology Anna Manerova
243 Joint Department with the All-Russian Public Opinion Research Center Anna Manerova
244 Joint Department with the Public Opinion Foundation Anna Manerova
245 Department for Social Institutions Analysis Anna Manerova
246 Department of Sociological Research Methods Anna Manerova
247 Department of General Sociology Anna Manerova
248 Department of Economic Sociology Anna Manerova
249 Отдел по работе со студентами и выпускниками Tatiana Filippova
250 Administrative Support Centre Юлия В. Карпич
251 Центр дополнительного образования Igor Luchay, Olga Burmakova, Юлия В. Карпич, Анна В. Горбачёва
252 Centre for Stability and Risk Analysis Yevgeny Ivanov
253 Academic Support Centre Юлия В. Карпич
254 Student Internships and Projects Centre Дарья Д. Другова
255 Школа маркетинговых исследований Ekaterina Sokolova
256 Faculty of Physics Alexander Ponomarev
257 Базовая кафедра «Наноэлектроника и фотоника» при Институте радиотехники и электроники им. В.А. Котельникова РАН Igor Zagorodnev
258 Joint Department of Quantum Optics and Nanophotonics with the Institute for Spectroscopy Анастасия В. Летохова
259 Joint Department of Quantum Technologies with Prokhorov General Physics Institute Vera Y. Proydakova
260 Joint Department for Theoretical Physics with the Landau Institute for Theoretical Physics Юлия В. Вахтеева
261 Joint Department of Condensed Matter Physics with the Institute of Solid State Physics Любовь И. Поварова
262 Joint Department of Space Physics with the Space Research Institute Igor Baliukin
263 Joint Department of Low Temperature Physics with the Kapitza Institute for Physical Problems (RAS) Софья К. Готовко
264 Faculty of Chemistry Anastasia Postriganova, Dmitrii Roitershtein
265 Joint Department of Inorganic Chemistry and Material Science with the RAS Kurnakov Institute of General and Inorganic Chemistry Andrey B. Yaroslavtsev
266 Joint Department of Petrochemistry and Polymers of the RAS Topchiev Institute of Petrochemical Synthesis Albert Kulikov
267 Joint Department of Organic Chemistry with the RAS Zelinsky Institute of Organic Chemistry Igor Svitanko
268 Joint Department of Organoelement Chemistry with the Nesmeyanov Institute of Organoelement Compounds of Russian Academy of Sciences Denis Chusov
269 Faculty of Economic Sciences Vladimir Karacharovskiy, Tatiana Bushina
270 Department of Financial Market Infrastructure Olga Muradyan
271 Department of Mathematics Oksana Kolotvina, Svetlana Shatskaya
272 Department of Applied Economics Maxim Shevelev
273 Department of Statistics and Data Analysis
274 Economic Statistics Centre of Excellence Oleg Chikunaev
275 Department of Theoretical Economics Tatiana Bushina, Disa Malbakhova
276 Laboratory for Labour Market Studies Sergey Solntsev, Ksenia Rozhkova
277 Laboratory for Comparative Analysis of Post-Socialist Development Vladimir Karacharovskiy
278 International Laboratory for Macroeconomic Analysis Sergey Merzlyakov
279 International Office Oxana P. Budjko
280 Laboratory of Sports Studies Dmitry Dagaev, Inna Zaitseva
281 Corporate Finance Center Alina Kostochko
282 Laboratory for Macro-Structural Modeling of the Russian Economy Maria Sorokina, Alexei Ujegov
283 Project Support Unit Anastasia Byvaltseva-Stankevich
284 Project Laboratory for Development of Intellectual Competitions in Economics Nadezhda Gura
285 Teaching & Learning Support Centre Irina Kotova, Анастасия А. Кудрина, Татьяна В. Хализева, Александра А. Лосева, Daria Tamashova
286 Centre for Financial Research & Data Analytics Tamara Teplova
287 School of Finance Uliana Nepryakhina, Albina Dzhamamedova
288 Centre for Studies of Civil Society and Nonprofit Sector Anastasia Shuvarina
289 Laboratory for Interdisciplinary Studies in Non-Commercial Sector Anastasia Shuvarina
290 Centre for Industrial Policy Studies Mikhail Kuzyk
291 Centre for Health Policy Svetlana V. Sazhina
292 Centre for Sociocultural Research Alexander S. Titov, Albina Gallyamova, Azkhariya Muminova
293 Centre for Labour Market Studies Anna A. Zudina
294 Centre for Digital Cultures and Media Literacy Nikita A. Kushkin
295 School of Innovation and Entrepreneurship Кирилл С. Кантер
296 School of Foreign Languages Наталья А. Насинник
297 Centre of Academic Recruitment and Internal Communication Anastasia Stefanova, Наталья А. Насинник
298 Centre for Language and Methodology Training Irina G. Golovanova
299 Saint Petersburg
300 Office of Procurement Сергей Н. Авдеев
301 School of Arts and Humanities Viktoria Tolpegina, Aleksandra Y. Morodetskaya, Анастасия В. Афанасьева
302 Joint Department with the RAS Peter the Great Museum of Anthropology and Ethnography (the Kunstkamera) Viktoria Tolpegina
303 Department of History Svetlana Lyubavina
304 Department of Media Анастасия В. Котюкова
305 Centre for Historical Research Marina Kozhemiakina
306 Laboratory for Environmental and Technological History Viktoria Tolpegina
307 St Petersburg School of Art and Design Ksenia Malich, Selem Akhmedova
308 Saint-Petersburg School of Social Sciences
309 Laboratory of Sociology in Education and Science Darya K. Khodorenko
310 Centre for Youth Studies Evgeniya Kuziner
311 St. Petersburg School of Physics, Mathematics, and Computer Science Olga Kolobova
312 St.Petersburg School of Economics and Management Liudmila Kezhun
313 Joint Department for IT in Logistics with RAS St Petersburg Institute for Informatics and Automation Юрий М. Искандеров, Darya Bazhina
314 Department of Management Maria S. Plakhotnik, Виктория А. Будько, Александра А. Ивина
315 Department of Finance Anastasiia Kibardina, Ekaterina Soloveva, Yuri Ichkitidze
316 Department of Economics Наталья Н. Бродская
317 HSE St. Petersburg International Office
318 International Student and Alumni Centre Irina Komarova
319 School of Law Borislav Neupokoev
320 Базовая кафедра адвокатского бюро «Качкин и Партнеры» Borislav Neupokoev
321 Базовая кафедра юридической компании «Пепеляев Групп» Borislav Neupokoev
322 Department of Civil Law Borislav Neupokoev
323 Department of Constitutional and Administrative Law Borislav Neupokoev
324 Department of Theory and History of Law and State Borislav Neupokoev
325 Department of Financial Law Borislav Neupokoev
326 Nizhny Novgorod
327 Office of Career Development Маргарита А. Цериванова
328 Faculty of Humanities Timur Khusyainov
329 School of Foreign Languages Timur Khusyainov
330 School of Literature and Intercultural Communication Timur Khusyainov
331 School of Fundamental and Applied Linguistics Ева П. Патракова
332 School of Design Анна А. Антропова
333 Centre for Language Learning and Teaching Methodology Nelli Boryshneva
334 Faculty of Informatics, Mathematics, and Computer Science Natalia Aseeva
335 Joint Department with Tinkoff Development Centre Алексей Р. Катичев
336 Joint Department with MERA Group Nikolay I. Kascheev
337 Department of Mathematics Victor V. Tyutin
338 Department of Applied Mathematics and Informatics Petr Koldanov
339 Faculty of Management Natalia Belokhlebova
340 Department of Venture Management Mikhail G. Nazarov, Natalia Belokhlebova
341 Department of Public Administration Natalia Belokhlebova, Svetlana V. Pavlovskaya
342 Department of Marketing Natalia Belokhlebova, Mikhail Shushkin
343 Department of General and Strategic Management Natalia Belokhlebova, Yulia Chilipenok
344 Department of Organizational Psychology Natalia Belokhlebova, Oksana Isaeva
345 Nizhny Novgorod Branch Department of Industrial Management and Logistics Natalia Belokhlebova, Ksenia O. Safronova
346 Faculty of Law Екатерина Е. Серова, Ольга С. Дмитриева
347 Department of Civil Law and Civil Procedure Marina V. Kleponosova
348 Department of Constitutional and Administrative Law Marina V. Kleponosova
349 Department of Theory and History of Law and State Marina V. Kleponosova
350 Department of Criminal Law and Criminal Procedure Marina V. Kleponosova
351 Regional Training Centre for Public Procurement Anastasia Loginovа
352 Faculty of Economics
353 Базовая кафедра Kept Екатерина И. Егорова
354 Joint Department with Sberbank Екатерина И. Егорова
355 Department of Banking Екатерина И. Егорова
356 Department of Mathematical Economics Ольга Н. Мазова
357 Department of Financial Management Екатерина И. Егорова
358 Department of Economic Theory and Econometrics Ольга Н. Мазова
359 Perm
360 School of Graduate Studies Karina A. Alenina
361 International Laboratory of Intangible-driven Economy Anna Bykova, Iuliia N. Naidenova, Daria Usmanova
362 Project Support Unit Елена А. Санникова
363 Finance and Planning Office Olga Bystrykh
364 Faculty of Pre-University Training Ksenia S. Shardina
365 Faculty of Computer Science, Economics, and Social Sciences Sofia Rudnik
366 School of Foreign Languages Nadezhda V. Barklyanskaya
367 School of Management Влада А. Степаненко
368 School of Economics and Finance Tatiana V. Bukina, Elena Borisova, Dmitry Kirpishchikov
369 Department of Civil and Entrepreneurial Law Yulia Litvinova
370 Department of Information Technologies in Business Марина В. Карпович
371 Department of Physical Training Vadim V. Grabar'
372 Центр «Межрегиональный методический центр по финансовой грамотности системы общего и среднего профессионального образования» Irina I. Zaharova
373 Центр бизнес-образования Лидия Д. Виноградова
374 Student and Alumni Centre Наталья Ю. Щеколдина, Lyubov Fencel
375 Legal Office Ольга В. Сироткина