• A
  • A
  • A
  • ABC
  • ABC
  • ABC
  • А
  • А
  • А
  • А
  • А
Regular version of the site

Personal Profile Page Coordinators


# Division Personal Profile Page Coordinators
1 Moscow
2 School of Foreign Languages Tatiana Glazkova
3 Department of English Language for the Humanities Mariya E. Machneva
4 Department of French Language Diana Ogorodova
5 Office of Information Technology Evgenia Sergeeva
6 Office for Research and Development Ainura M. Kokodzhanova-Yantsen
7 Office for Secondary Education Lyudmila Borisova
8 Security Office Vitaliy O. Kozlov, Lyudmila A. Glebova
9 Office of Internationalisation Anna Fedosova
10 Office of Corporate Procurement and Tenders Tatiana Skripko
11 Student Development Office Ivan Chernyavsky
12 Office of Administrative Buildings Mehriban Shukurova, Larisa V. Shalimova, Vladimir Gurov
13 Office for Occupational and Gifted Student Guidance Lidia A. Antonova
14 HSE Publishing House Varvara E. Krasavtseva
15 Centre of Development Institute Alena A. Chepel
16 Institute for Industrial and Market Studies Oksana Antsiferova
17 Institute for Public Administration and Governance
18 International Centre for Technical Regulation, Standardization and Metrology Anzhela Derbeneva
19 Institute of Demography Salavat Abylkalikov
20 HSE GASIS Institute of Continuing Professional Education Svetlana Muhina, Наталья А. Олейник
21 Международный учебно-методический центр энергоменеджмента и инноваций Алена В. Бирюкова
22 Department of Innovative Technologies in Construction Светлана А. Заранкина
23 Centre of Corporate Education Aleksandr Slobodyan
24 Centre for Legal Regulation of Expert, Control and Supervisory Functions Vladimir R. Vershinin
25 Centre of Regional Development Мария Г. Белова, Наталья А. Олейник
26 Centre for Development of Construction Ekaterina Bobrova
27 Centre for Construction Operations and Integrated Safety of Construction Sites Лариса В. Крылова
28 Centre of Pricing and Budgeting Вера А. Строганова
29 Center for Institutional Studies Vera Arbieva
30 International Research Laboratory for Institutional Analysis of Economic Reforms Vera Arbieva
31 Institute of Education Anna Khilchenko
32 International Laboratory for Education Policy Analysis Tagir Khabibulin
33 Institute of Pricing and Regulation of Natural Monopolies Irina V. Garbuzova
34 Institute for Social Policy Elena Shepeleva, Nataly Kanatova
35 Centre for Longitudinal Studies Elizaveta Blagodeteleva
36 Institute for Statistical Studies and Economics of Knowledge Natalia Gavrilicheva, Olga Maximova
37 Department of Higher Mathematics Alla Tambovtseva
38 Department of the Theory and Practice of Business-Government Interaction Alexandra Khrustaleva, Vladimir Druzhinin
39 Laboratory of Algebraic Geometry and its Applications Dmitry Korshunov
40 Laboratory for Editing of Textbooks Natalia L. Denisova
41 Financial Engineering & Risk Management Lab Victor A. Lapshin
42 Laboratory for Comparative Social Research Ilya V. Lomakin
43 Center for Market Studies and Spatial Economics Darya Vertkina
44 Laboratory for Studies in Economic sociology Elena Berdysheva, Stanislav G. Pashkov
45 HSE Lyceum Natalia Kopytova
46 International laboratory for Mirror Symmetry and Automorphic Forms Sergey Loktev, Olga Grishina
47 International Laboratory for Population and Health Elena Churilova
48 International Laboratory for the Study of Russian and European Intellectual Dialogue Elena Besschetnova
49 International laboratory for Applied Network Research Tatiana Krasnova
50 Laboratory of Stochastic Analysis and its Applications Julia Pavlyuk
51 International Laboratory for Supercomputer Atomistic Modelling and Multi-scale Analysis Vladimir Stegailov
52 International Laboratory of Representation Theory and Mathematical Physics Elena A. Zhingel
53 Laboratory for Condensed Matter Physics Irina Avanesova
54 International Institute of Statistical Education Anna Volchina
55 International College of Economics and Finance Semyon Nonin
56 International Laboratory of Financial Economics Semyon Nonin
57 The International Centre for the History and Sociology of World War II and Its Consequences Irina Makhalova, Maria Gavrilina
58 HSE Tikhonov Moscow Institute of Electronics and Mathematics Boris Linetskiy, Andrey Lytaev, Aleksandra V. Pomolotova, Tatyana Sedova, Vladimir A. Vetrov, Valentina I. Kalinnikova, Viktor Tyutnev
59 School of Computer Engineering Aleksandr Amerikanov
60 School of Applied Mathematics Valentina I. Kalinnikova
61 Joint Department with RAS Dorodnicyn Computing Centre Yury Zontov
62 School of Electronic Engineering Konstantin Kostin
63 School of Physics and Mathematics Sergey Chernatsky
64 Research and Study Laboratory for Studies in Business Communications Alexandra Saratovskaya
65 Laboratory for Cognitive Research Yulia Stakina
66 Neurolinguistics Laboratory Natalia Borisova
67 Laboratory for Anti-Corruption Policy Yulia Popova
68 University Secretariat Svetlana Frolova
69 Administrative Office Larisa Chekanova
70 Office for Continuing Education Ekaterina Fatianova
71 Event Organization Office Olga Grigorenko
72 International Laboratories Management Support Yulia Zharkova
73 For Prospective Students from CIS and Baltic Countries Kirill Kisel
74 Faculty of Business and Management Алексей В. Потапов
75 School of Business Administration
76 Laboratory of Network Organizational Forms Alexander G. Rozhkov
77 Faculty of Humanities Anna Shestakova
78 Institute for Oriental and Classical Studies Nikolai Seleznyov
79 Project Laboratory for Studies of Yury Lyubimov’s Work and Director’s Theatre of XX-XXI centuries Evgenya Abelyuk
80 School of History Dmitriy Dobrowolski
81 Centre for Medieval Studies Maria A. Alexandrova
82 School of Cultural Studies Александр А. Михайлов
83 School of Linguistics Vera Fesenko
84 School of Philology Alexey Vdovin
85 School of Philosophy Kirill K. Martynov
86 Faculty of Pre-University Training Alexander V. Novikov
87 Faculty of Communications, Media, and Design Dmitry Shelukhin, Kristina Krutilina, Alexandr V. Senko
88 Laboratory for Educational and Youth Journalism Александр Б. Милкус, Kristina Krutilina
89 Faculty of Computer Science Kristina Korshunova
90 Intelligent Technologies in System Analysis and Management: Joint Department with Federal Research Center of Computer Science and Control of Russian Academy of Sciences Inessa Aleskerova
91 School of Data Analysis and Artificial Intelligence Larisa I. Antropova
92 International Laboratory for Intelligent Systems and Structural Analysis Larisa I. Antropova
93 Big Data and Information Retrieval School Inessa Aleskerova
94 Joint Department with Yandex Inessa Aleskerova, Ekaterina Vavilova
95 Laboratory of Theoretical Computer Science Ekaterina Vavilova
96 School of Software Engineering Tatiana Klimova
97 Joint Department with the RAS Institute for System Programming Tatiana Klimova
98 Department of Technologies for Complex System Modelling Inessa Aleskerova
99 Laboratory of Methods for Big Data Analysis Artyom Glazistov
100 Laboratory of Process-Aware Information Systems Artyom Glazistov
101 Centre of Student Competitions Mikhail Gustokashin
102 Faculty of Mathematics Dmitry Korshunov
103 Joint Department with the Kharkevich Institute for Information Transmission Problems Dmitry Korshunov
104 Joint department with the Steklov Institute of Mathematics Dmitry Korshunov
105 Joint Department with The Lebedev Physical Institute of the Russian Academy of Sciences Dmitry Korshunov
106 Faculty of World Economy and International Affairs Denis A. Medvedev
107 Joint Department with Avtopromimport Svetlana Brundasova, Ольга А. Малютина
108 School of International Affairs Svetlana Evstigneeva, Ольга А. Малютина
109 School of World Economy Olga Mulenko, Ольга А. Малютина
110 School of Asian Studies Margarita Kulik, Ольга А. Малютина
111 Faculty of Law Дарья И. Никифорова
112 Department of Labour and Social Welfare Law Людмила Г. Куркина
113 International Laboratory for Information Technology and Intellectual Property Law Anastasia Belyakova
114 UNESCO Chair on Copyright and Other Intellectual Property Rights Mikhail Fedotov
115 Faculty of Social Sciences Nikolay Vinnik
116 Joint Department with Centre for Political Technologies Nikolay Vinnik
117 School of Public Administration Irina Zavyalova
118 School of Political Science Elena A. Sleptsova
119 School of Psychology Dmitriy M. Kondrashov
120 The Scientific-Educational Laboratory of Ability Psychology Ekaterina Osavoliuk
121 School of Sociology Ekaterina Sokolova
122 Joint Department with the All-Russian Public Opinion Research Center Ekaterina Sokolova
123 Joint Department with the Public Opinion Foundation Ekaterina Sokolova
124 Joint Department with Levada Centre Ekaterina Sokolova
125 Joint Department of Applied Sociological Research with GfK Russia Ekaterina Sokolova
126 Analysis of Social Institutions Department Ekaterina Sokolova
127 Department of Sociological Research Methods Ekaterina Sokolova
128 Department of General Sociology Ekaterina Sokolova
129 Department of Economic Sociology Ekaterina Sokolova
130 Centre for the Development of Sociological Education Ekaterina Sokolova
131 Public Policy Department Sergey Parkhomenko
132 Laboratory for Monitoring the Risks of Socio-Political Destabilization Alisa Shishkina
133 Faculty of Economic Sciences Vladimir V. Karacharovskiy, Anna Volchina, Ekaterina N. Prokofyeva, Disa A. Malbakhova
134 Department of Mathematics Oksana Kolotvina
135 Department of Applied Economics Maxim Shevelev, Marina Romanova, Olga Vasanova
136 Department of Statistics and Data Analysis Ella Rychkova
137 Department of Theoretical Economics Tatiana Bushina
138 Laboratory for Labour Market Studies Sergey Solntsev
139 Laboratory for Comparative Analysis of Post-Socialist Development Vladimir V. Karacharovskiy
140 Corporate Finance Center Наталья В. Ферулева
141 Laboratory for Macro-Structural Modeling of the Russian Economy Maria Sorokina
142 Laboratory for Macroeconomic Analysis Sergey Merzlyakov
143 Research & Training Laboratory of Financial Markets Analysis Tamara V. Teplova
144 School of Finance
145 Joint Department with Ernst & Young Veronika Glazkova
146 Joint Department with PricewaterhouseCoopers Tatiana Zubkova
147 Centre for Studies of Civil Society and Non-Profit Sector Marina Sukharkova
148 Centre for Labour Market Studies Anna A. Zudina
149 Centre for Fundamental Studies
150 Laboratory for Cultural Studies Алексей С. Казаков
151 Expert Institute Liudmila Kanunnik
152 International Laboratory for Socio-Cultural Research Dmitry Grigoryev
153 Saint Petersburg Anna Kuzkina
154 Analytical Centre at HSE in St. Petersburg Tatiana Isaenko
155 Library Natalia Pokrovskaya
156 Office for Building Management Иоланта А. Сиревичуте
157 Institute of Continuing Professional Education Elena Kozlova
158 Институт "ЭКОНОМИЧЕСКАЯ ШКОЛА" Elena Kozlova
159 Учебный центр "Организация и технологии защиты информации" Elena Kozlova
160 Центр проектов и образовательных программ Elena Kozlova
161 Institute of Applied Psychology Elena Kozlova
162 Department of Physical Training Olesia Kostova
163 Laboratory for Comparative Legal Research Viktoria Tolpegina
164 Laboratory for Urban Studies Viktoria Tolpegina
165 Administrative Department Elena Cherkashina
166 Office of Procurement Aleksandra Semenova
167 Unit for Student Extracurricular Activities Ksenia Kuzmina
168 Department for Social Issues Mariya V. Tolstova
169 St. Petersburg School of Social Sciences and Humanities Elena Vandysheva
170 Joint Department with the Leontief Centre Olga Gerasimova
171 Базовая кафедра государственной службы Администрации Губернатора Санкт-Петербурга Nadezhda Bebbukina
172 Department of Asian and African Studies Elena Soboleva
173 Department of Public Administration Nadezhda Bebbukina
174 Department of History Irina N. Sodnomova
175 Department of Political Science Tatiana Barandova
176 Department of Sociology Maxim Demin
177 Department of Comparative Literature and Linguistics Borislav Neupokoev
178 Internet Studies Lab Viktoria Tolpegina
179 Laboratory of Sociology in Education and Science Viktoria Tolpegina
180 Centre for Asian and African Studies Viktoria Tolpegina
181 Centre for Historical Research Maria Ukhvatova
182 Centre for Youth Studies Viktoria Tolpegina
183 St.Petersburg School of Economics and Management Petr E. Sitnik
184 Department of Logistics and Supply Chain Management Darya Bazhina
185 Department of Management Evgeny Zazdravnykh
186 Department of Applied Mathematics and Business Informatics Наталья В. Загарова
187 Department of Finance Victor Krakovich
188 Department of Economics Maria Lapina
189 Laboratory of Cultural Economics Viktoria Tolpegina
190 Scientific Laboratory of Logistics Research Viktoria Tolpegina
191 Laboratory for Corporate Innovation Systems Research Viktoria Tolpegina
192 Управление маркетинговых коммуникаций
193 Department of University Print Services Tatiana Velizhanina
194 Управление образовательных программ Vasily A. Osetrov
195 Управление по информационным технологиям Юрий Г. Гросс
196 HSE St. Petersburg International Office Olga Krylova
197 Centre of International Education Olga Okulova
198 Centre of International Cooperation Konstantin Platonov
199 Educational and Methodical Center for Training and Certification of Professional Accountants Elena Kozlova
200 Educational Centre of Resource Support for Public and Municipal Procurement Elena Kozlova
201 Финансовое управление
202 Accounting Office Tatiana Ivanova
203 Finance and Economic Department Svetlana Bova
204 Центр довузовских программ, проектов и организации приема в бакалавриат и магистратуру Светлана С. Розова
205 Centre of Innovative Entrepreneurship Konstantin N. Timofeev
206 Centre of Communications and Information Policy Elena Gruzinskaya
207 Centre for Interdisciplinary Basic Research Viktoria Tolpegina
208 Centre for Research Management and Academic Development Viktoria Tolpegina
209 Centre for Applied Research and Development Alexander Travin
210 Career Centre Olga Serebrennaya
211 Legal Office Diana I. Shelaputova
212 Nizhny Novgorod Vlasta Grebeneva
213 Faculty of Informatics, Mathematics, and Computer Science
214 Laboratory for Topological Methods in Dynamics Evgeny Kurenkov
215 Perm
216 Library Nadezhda Alova
217 Part-Time Education Faculty of Economics and Management Larisa Alekseeva
218 IT Services Aleksandr E. Kostrov
219 HSE Dormitories in Perm Tatyana Luzgina
220 Administrative Department Tatyana A. Beresneva, Nadezhda Ladkina
221 Office of Web Technologies Yury Lyadov
222 Distance Learning Department Ilona R. Kolos
223 Office of Procurement Elena Karelina
224 HR Department Ksenia Ponomareva
225 Admissions Office Svetlana Malinovskaya
226 Department of Telecommunication and Media Technologies Igor Borodulin
227 Finance and Planning Office Olga Bystrykh
228 Regional Center for State Purchase Contracts Veronika Tretyakova
229 Editorial and Publishing Department Tatiana Novikova
230 Faculty of Social Sciences and Humanities Anna Groysberg
231 Department of Civil and Entrepreneurial Law Evgenia Briukhina
232 Department of Humanities Анастасия Ю. Меркулова
233 Department of Physical Training Vera E. Shilonosova
234 HSE University District Мария А. Мальцева
235 Teaching and Learning Office Irina I. Zaharova
236 Education Department Tatiana Kapger
237 Faculty of Pre-University Training Natalia Stolyarova
238 Faculty of Professional Retraining Marina V. Evdokimova
239 Faculty of Economics, Management, and Business Informatics
240 School of Foreign Languages Nadezhda V. Barklyanskaya
241 School of Management Olga U. Isopeskul, Софья К. Рудник
242 School of Economics and Finance Anna Bykova
243 Кафедра высшей математики Valeriia V. Loginova
244 Department of Information Technologies in Business Елена С. Бабикова
245 Student and Alumni Centre Viktoria Zarubskaya